0

מאת ציפי פליישר

מאמרים

ספרים


אודות ציפי פליישר

מאמרים

ספרים


מאמרים אודות המלחינה - שאינם כתבות בעיתונים (לפי סדר אלפביתי של שמות הכותבים)
Assaf, Oded. A Bridge Over Troubled Waters
In: New Outlook (Middle East Monthly). Tel Aviv, April 1987.
חשיפה מוקדמת של ציפי פליישר כמלחינה מערבית העוסקת בתרבות הערבית. בעקבות אריך הנגן שהופיע
ב-1986 עם "נערה פרפר נערה" לטקסטים של משוררים מודרניים מלבנון ומסוריה.
 
Brosch, Renate. Leben - staendige Wiedergeburt
In: Viva Voce. Frankfurt, Summer 2003.
ציפי פליישר מתארת תוך כדי ראיון נרחב את מכלול עבודתה לקראת הבכורה האירופית של האופרה "מדאה".
Buechter-Roemer, Ute. Tsippi Fleischer - Medea
In: Viva Voce (Frau und Musik Bulletin). Frankfurt, Summer 2004.
מאמר ביקורת בעקבות הבכורה האירופית של האופרה "קין והבל" בבית האופרה היוקרתי של קלן Oper Koeln (אפריל 2004). קבוצה מיוחדת של חברות Frau und Musik התארחה בקלן בזמן העלאת האופרה. אחת מהן היא כותבת ביקורת זו.
Diets, Ricarda. Musikalische Spurensuche einer Tochter Israels
In: Viva Voce (Frau und Musik Bulletin). Frankfurt, Summer 2004.
מאמר המסקר את ביקורה של המלחינה בפרנקפורט, יולי 2003, שהגיעה במיוחד מישראל, לאירוע ותערוכה בארכיב Frau und Musik לקראת הבכורה האירופית של מדאה בקלן שהתקיימה כחצי שנה לאחר מכן.
Elkoshi, Rivka. Tsippi Fleischer
In: Annaeherung X (Furore Verlag). Kassel, 1999.
מאמר ביוגרפי נרחב ביותר אודות המלחינה, יצירותיה וסגנונה, עד לשנת 1999. המאמר נכלל בכרך העשירי של סדרת הספרים Annaeherung בהוצאת Furore - קסל (גרמניה) המופקת כאנציקלופדיה נבנית של מלחינות מכל העולם לאורך ההיסטוריה.
Fleisher, Robert. Tsippi Fleischer
In: Twenty Israeli Composers - Voices of a Culture (Wayne State University Press). USA, 1997.
רוברט פליישר הגדיר את המלחינה כאחת מ-20 הדמויות הנבחרות של המוסיקה הישראלית האמנותית. בפרק שכתב עליה בספרו הוא שם דגש מיוחד על יצירתה "קינה" (אופוס 16).
Hirshberg, Yehoash. Tsippi Fleischer: Musician between East and West
In: Ariel No. 76 (Bulletin of the Cultural and Scientific Relations Division of the Israel Ministry of Foreign Affairs). Jerusalem, 1989.
פרופ' יהואש הירשברג, גדול חוקרי המוסיקה הישראלית האמנותית, בחר לכתוב מאמר מקיף על מקומה החשוב של ציפי פליישר בתוך דורות המוסיקה הישראלית מתוך ראיית הפרספקטיבה של "בין מזרח ומערב". המאמר התפרסם עוד בשנות ה-80 ב"אריאל", כתב-העת היוקרתי של משרד החוץ הישראלי, בעברית וב-4 שפות נוספות (אנגלית, צרפתית, גרמנית, ספרדית).
Hirshberg, Yehoash. Fleischer Tsippi
In: The New Grove Dictionary (edition 2000). London, 2000.
הערך אודות המלחינה שנכלל במילון המוסיקה החשוב והשימושי ביותר Grove, מהדורת שנת 2000 (האחרונה). את הערך כתב פרופ' הירשברג, גדול החוקרים והמתעדים של המוסיקה הישראלית האמנותית הקאנונית.
Morris, Jane. Remaining Composed
In: IAM (International Arts Manager Journal). London, October 1998.
במאמרה בז'ורנל הבריטי רב התפוצה IAM , העוסק באירועי תרבות מפורסמים ומבוקשים על במות המוסיקה והמחול ברחבי העולם, מקדישה Jane Morris מקום מיוחד לציפי פליישר ולסצינה האופראית פרי עטה "משפט שלמה".
Pendle, Karin (editor). Tsippi Fleischer
Included in the chapter: 20th Century Women in Europe, Israel, Australia and New Zealand. In: Women and Music - A History (Bloomington: Indiana University Press, 2nd edition). USA, 2000.
מאמר ביוגרפי מקיף של החוקרת האמריקאית החשובה Karin Pendle המתמחה בחקר מוסיקה עכשווית של מלחינות העולם. מעודכן עד לשנת 2000.
Review of "Oratorio 1492-1992"
In: Musical Performance, Vol. 1, part 4 (Overseas Publishers Association). Amsterdam, 1997.
סקירה הנושאת אופי שהוא בין ביקורת למאמר-מחקר אודות ה"אורטוריה 1492-1992" פרי עטה של ציפי פליישר, בעקבות הופעתה של האורטוריה על גבי תקליטור בסדרה Music from Six Continents
(VMM #3013).
Seter, Ronit (and Shiloah, Amnon). Fleischer Tsippi
In: Judaica, edition 2006.
מחקר ביוגרפי נרחב, מעודכן עד יוני 2005, שנכתב לאנציקלופדיה היהודית Judaica ע"י רונית סתר - חוקרת חשובה מן הדור הצעיר בתחום המוסיקה הישראלית האמנותית.
אלקושי, רבקה. ניסוי בהאזנה לאופרה "משפט שלמה" מאת ציפי פליישר והשלכותיו לחינוך
הסצנה האופראית "משפט שלמה" שימשה בסיס לפרויקט ניסויי עם ילדים בבית-ספר. מטרת הפרויקט הייתה לבחון את ערכה החינוכי של היצירה המוסיקלית עבור ילדים שלמדו את הסיפור בשיעורי התנ"ך. אחת השאלות הייתה האם אפשר להסיק מסקנות מניסוי ספציפי זה על ערכן החינוכי של יצירות מוסיקליות בכלל לגבי תפיסת סיפור מקראי. מאמרה של רבקה אלקושי (אשר גרסה שלו מופיעה גם בספר "משפט שלמה - סיפור מקראי בגישה רב תחומית") מציג את מהלך הניסוי ותוצאותיו. במאמר נכללים ציורי ילדים שנעשו בהשראת היצירה. http://tinyurl.com/35j8m59
אפלבאום, מישה. סוויטה לפירות הארץ: צלילים בחמוץ מתוק
הסבריו של מישה אפלבאום על יצירתה של פליישר "סוויטה לפירות הארץ", מתוך החוברת המלווה של הקלטת הבכורה של היצירה, באלבום "מוזיקה להרכבים קטנים" [קישור אל: http://www.tsippi-fleischer.com/disco1986.html המאמר הקצר כולל הסבר על האופי והאווירה ביצירה, וניתוח של התפתחותה ושל שפתה המוזיקלית, כולל דוגמאות תווים. http://www.tsippi-fleischer.com/disco1986.html
יפה בנימיני: ארבעה שירים – האזנה והתרשמות
מאמר קצר על מחזור השירים "נערה פרפר נערה", מתוך החוברת המלווה את שתי הקלטות הבכורה של היצירה, באלבום "מוזיקה להרכבים קטנים" [קישור אל: http://www.tsippi-fleischer.com/disco1986.html ]. http://tinyurl.com/35j8m59
 
בנימיני, יפה, מן השירה הערבית בת זמננו
בתוך עלי שיח (החוגים לספרות של התנועה הקיבוצית). תל אביב, סתיו תשמ"ז (1986).
ד"ר יפה בנימיני, חוקרת ספרות ואשת חינוך מובהקת, כללה את מחזור השירים של פליישר "נערה פרפר נערה" לטקסטים של משוררים מודרניים מלבנון ומסוריה, בתוך רציונל שלם של הוראת השירה הערבית בת-זמננו. "עלי שיח" הוא כתב-עת רווח מאוד בקרב אנשי הספרות.
בנימיני, יפה, גשר של צלילים - ציפי פליישר
בתוך אפיריון, גליון מס' 8 (כתב עת לספרות, תרבות וחברה). רמת גן, חורף 1987/8.
ד"ר יפה בנימיני כתבה מאמר מקיף על המלחינה לכתב העת "אפיריון" אשר שם דגש מיוחד על השתלבות המזרח בתרבות הישראלית. היא סוקרת שם בהרחבה את דרכה של ציפי פליישר בתוך המשעול הזה.
ברגר, יעל, הלחנת שירי מרים ילן שטקליס (השעון רוצה לישון)*
בתוך הד הגן (רבעון לחינוך בגיל הרך בהוצאת הסתדרות המורים). תל אביב, מרס 1989.
* תיעוד בעקבות הרצאת המלחינה בכנס במכללת לוינסקי, מטעם מרכז לוין קיפניס לספרות ילדים.
המלחינה הביאה בהרצאתה בכנס מטעם מרכז לוין קיפניס לספרות ילדים שבמכללת לוינסקי (1988) שלוש דוגמאות להלחנות לשירי מ. י. שטקליס: פ. בן חיים, שמוליק קראוס, והלחנתה שלה למקהלת ילדים אמנותית. המגוון הסגנוני הובא בהשמעות ובמופע חי של "השעון רוצה לישון" בהלחנת ציפי פליישר. אשת החינוך יעל ברגר סיכמה במאמר מתעד את ההתרחשות.
הרטום, שוש אברמוביץ (מראיינת ועורכת), ראיון עם ציפי פליישר.
בתוך: אתר קונסרבטוריונים ובתי ספר למוסיקה, 2008
הראיון עוסק בין השאר בשילוב בין מזרח ומערב ביצירותיה של פליישר, בדרכי ההתמודדות של מבצעים עם שילוב זה. כמו-כן, הוא דן בתרומתה של פליישר לחקר הזמר העברי והוראתו. http://tinyurl.com/365tvsp
זליג, ורדה, מצלולים ריחות וצבעים - שיחה עם המלחינה ציפי פליישר
בתוך טון מוביל, גליון מס' 14 (בטאון ארגון המקהלות בישראל - הַלֵּל. תל אביב, מאי 2002.
ורדה זליג, מנצחת, מדמויות המפתח ב"הַלֵּל" (ארגון המקהלות בישראל), סיכמה במאמר נרחב את שפתה וגישתה של המלחינה ביצירות ווקאליות פרי עטה. דגש מיוחד הושם על היצירה "שישה מדריגלים לנוף הארץ" למקהלה מעורבת. המאמר מושתת על ראיון מעמיק עם המלחינה.
עזריאלוב, אשר, חשמלית ושמה פליישר
בתוך הרבעון מוזיקה, גליון מס' 4 (רבעון מוזיקה רב תחומי בחסות נוער מוסיקלי בישראל). חיפה, חורף 1998.
אשר עזריאלוב מתייחס לשני התקליטורים שהופיעו ב1997- עם מוסיקה של ציפי פליישר:
Around the World with Tsippi Fleischer ו-Medea , וזאת בסגנון משולב של ביקורת וסקירה עיתונאית. הרבעון "מוזיקה" היה הבטאון היחיד בעברית לענייני מוזיקה שהופיע בישראל באותה תקופה.